سيستم مديريت محتواي ياس/دفتر امام جمعه شهرستان زرند  

مطالب

خانه مشهور لیست اضافه

جاذبه های گردشگری شهرستان زرند ( معرفی مناطق گردشگری و ییلاقی شهرستان زرند)

ارسال شده توسط: عرببازدید شده: 4374 مرتبه
دسته: جاذبه هاي گردشگري شهرستانتاریخ: 1394.01.06
 
ز روستاهای ییلاقی اطراف زرند می توان به روستاهای گیسک(شهرک طالقانی)، جرجافک، دشتخاک، حتکن ، داهوئیه ، گتکوئیه ، سرتخت و درخیز اشاره کرد.


http://yascms.ir/emam/gozaresh/zarand1.jpg

جرجافک

جرجافک که به آن گرگاک هم می گویند یکی از مناطق کوهستانی و خوش آب و هوای زرند بشمار می رود . این روستا که مرکز دهستان جرجافک نیز می باشد در فاصله ی ۳۵ کیلومتری غرب زرند قراردارد و دارای ۱۰۶۰ نفر جمعیت می باشد و از پنج محله ، محله ی شیخ ها، محله ی میان ده، محله ی پایین ده، خویط و دهنو تشکیل شده است . میوه جات جرجافک بخصوص سبزیجات و سیر آن معروف می باشد . ضمناً در سال های اخیر به عنوان یکی از روستا های طرح هدف گردشگری شهرستان انتخاب شده است.


http://yascms.ir/emam/gozaresh/zarand2.jpg
http://yascms.ir/emam/gozaresh/zarand3.jpg

روستای دشتخاک

دشتخاک یکی از مناطق قدیمی و دارای قدمت تاریخی است و دارای ۳۶۱۸ نفر جمعیت و در فاصله ۳۵ کیلومتری شهر زرند قرار دارد ،هنوز آثار و بقایای قلعه ها و بروج و مکانهای قدیمی از جمله قلعه قدیمی عمارت شاه چهل تن که موید قدمت تاریخی روستا می باشد همچنین موزه دیرینه شناسی در این روستا وجود دارد.

دهستان دشتخاک یکی از مناطق قدیمی و دارای قدمت تاریخی است که فاصله ۱۰۵ کیلومتر از مرکز استان و ۳۰ کیلومتر از شهر زرند و ۶۵ کیلومتر از کوهبنان و ۶۰ کیلومتر از شهر راور فاصله دارد. روستای مذکور از شمال به کوهبنان، از جنوب به زرند، از شرق به راور و از غرب به منطقه یزدان آباد محدود و دارای آب و هوای معتدل، زمستان نسبتاً سرد و تابستان مطبوع می باشد. روستاهای اطراف دشت خاک عبارتند از: بابدوری، بشروئیه، بنان، بابهوک، گوراب، هنجروئیه، زهدرو، با چند پاره ده کوچک دیگر.روستای دشت خاک با مساحتی قریب ۱۸۰ کیلومتر مربع با جمعیتی بیش از ۵۰۰۰ نفر در قالب ۸۲۰ خانوار می باشد. محصولات کشاورزی روستا که از قدیم معروف بوده سیب زمینی، میوه جات، گندم، جو و اخیراً زعفران است. هنوز آثار و بقایای قلعه ها و بروج و مکانهای قدیمی از جمله قلعه قدیمی عمارت شاه چهل تن که مؤید قدمت تاریخی روستا می باشد در نقاط مختلف دشت خاک دیده می شود. از دیگر ویژگی های روستای مذکور که نشانگر ازدیاد جمعیت در دورانهای گذشته به شمار می رفته، علاوه بر اماکن متعدد قدیمی خوش آب و هوا بودن منطقه کوهستانی مذکور است. از ارتفاعات مهم روستا کوههای چهل دختر و شاردو هستند.در چند سال اخیر توسط برادران ضیاءالدینی کشت زعفران انجام گردیده که نسبت به نوع زعفران استان خراسان مرغوب تر است. با تمجیداتی که توسط کشاورزان روستا در دست اقدام دارند، صادرات آن نه تنها در سطح کشور، بلکه به خارج هم در حال بررسی می باشد. مسجد حضرت ابوالفضل العباس (ع) در ابتدای ورودی به دشت خاک که با کمک خیرین روستا و افراد نیکوکار احداث گردیده علاوه بر برگزاری مراسم در ایام محرم، مکانی برای انجام نذورات و افطاری دادن در ماه مبارک رمضان می باشد.

روستای داهوئیه

این روستا در ۱۷ کیلومتری زرند و دارای ۸۲۴ نفر جمعیت و در کوهستان شهرستان واقع شده است .در گذشته داهوئیه به (ده کجو) و (ده آهو)نیز معروف بوده و مقبره ی امامزاده سید ابراهیم که با سه نسل به امام موسی ابن جعفر (ع) منتهی می شود دراین روستا می باشد. داهوئیه یک از مناطق کوهستانی و خوش آب و هوا می باشد ودارای دو رشتهء قنات می باشد. متاءسفانه در زلزله های سلهای ۱۳۶۸ و ۱۳۸۲ خسارتهای زیادی به این روستا وارد شد و این دو زلزله ۱۵۴ کشته داشت.

http://yascms.ir/emam/gozaresh/zarand4.jpg

روستای گتکوئیه

این روستا در ۱۱ کیلومتری زرند قراردارد.ازجمله ویژگی های تاریخی این محل ،آرامگاه قدیمی سردار احمد رجب با همسر و فرزندانش است.متاسفانه در زلزله سال ۱۳۸۳ تعداد زیادی از مردم به رحمت ایزدی پیوستند و تمامی منازل آنها به صورت ۱۰۰ % تخریب گردید و در حال حاضر تمامی منازل اهالی در شهرک جدید روستا بازسازی شده است.ضمنأ ساکنین بعضی از مناطق زلزله زده که در روستای خود شرایط ساخت و ساز (روی گسل قرار گرفته اند)را نداشته اند به این روستا انتقال یافته اند لذا جمعیت این روستا رشد قابل ملاحظه ای را داشته است.

روستای سرتخت

این روستا از قدیم مشهورترین مکان گردشگری و تفریحی شهرستان و حتی استان بوده که در دامنه ارتفاعات غربی شهر زرند و با فاصله ای حدود ۴۰ کیلومتر واقع شده ، که نام آن با نام بزرگانی چون استاد بهمنیار کرمانی ، محمود دبستانی حسین کوهی و عکاس و هنرمند فقید کرمانی بابک دبستانی گره خورده است. بهار و تابستان هر سال خصوصا اگر ریزش نزولات جوی مناسب شد چشم انداز های روستای سرتخت به خصوص از اردیبهشت تا مهرماه جاذبه مهمی برای جذب گردشگران به این منطقه محسوب می گردد.سرتخت با هوای پاک و صفای عارفانه اش روزگاری میعاد گاه بزرگانی چون استاد بهمن یار کرمانی ، محمود دبستانی ، حسین کوهی و بزرگان دیگری از این تبار بوده است. درختان سر بفلک کشیده و کوههای اطراف ، آن منطقه را به خوش آب و هوا بودن مبدل نموده است.

http://yascms.ir/emam/gozaresh/zarand5.jpg

درخیز

روستای مذکور که در غرب زرند و در فاصله ۳۴ کیلومتری زرند واقع است به لحاظ کوهستانی بودن دارای مکانهای گردشگری و تفریحی می باشد.در مجموع تمام روستاهای غرب زرند که اکثرا کوهستانی هستند از جایگاه مطلوبی برای گردشگری برخوردار هستند.

چشمه آب معدنی سنگ

روستای سنگ در ۴۰ کیلومتری غرب زرند و در منطقه سیریز واقع شده است.منطقه ای کوهستانی در ۶ کیلومتری غرب سنگ میزبان جریان با طراوت چشمه ای است که باعث شگفتی می باشد.چرا که منطقه سیریز با شن زار ها شناخته می شود. اما این بخش کوهستانی روستای سنگ جلوه ای دیگر را به رخ می کشد. جایی که از دل سنگ های سخت آذرین و در پهنه ای دره مانند چشمه ای جوشان جریان ساز طبیعت این نقطه است.

آب مراد (آب باد)

این منطقه در ۶۵ کیلومتری شمال غربی شهر زرند و در سه کیلومتری سیریز قرار گرفته است. در منطقه ای کوهستانی با آب و هوایی نسبتا معتدل که چشمه های آب معدنی آن باعث شده این منطقه در لیست ۱۴ منطقه چشمه های آب معدنی ایران به ثبت برسد. به جز فصل زمستان که هوای سرد و خشکی بر منطقه حاکم است بقیه فصل ها زمان مناسبی برای استفاده از این منطقه که به (آب باد) نیز مشهور است می باشد.

چاپ این نسخه درجه: 0.00   چند مرتبه به این پست امتیاز داده اند: 0 مرتبه

نظرات

تنها کابران عضو میتوانند نظر دهند.
 
 

New Page 1
 
 طراحی سايت توسط شهر الکترونیک کرمان  پشتیبان رسمی سیستم مدیریتی سایت ساز دریا طراحی شده است.