سيستم مديريت محتواي ياس/دفتر امام جمعه بخش چترود  

مطالب

خانه مشهور لیست اضافه

ملت ایران پیشتاز در آینده سازی جهان

ارسال شده توسط: مدیربازدید شده: 574 مرتبه
دسته: خطبه های نماز جمعهتاریخ: 1391.04.17
 
خطبه هاي نمازجمعه به امامت حجت الاسلام و المسلمين ابراهيمي 91/4/9
http://yascms.ir/emam/ebrahimi1.png

بسم الله الرحمن الرحيم
ملت ایران پیشتاز در آینده سازی جهان
خطبه اول

در خطبه هاي گذشته به يك موضوع بسيار مهم اميد آفرين پرداختيم و آن اين بود كه سرنوشت انسان و اين كره خاكي به كجا مي انجامد آينده سازان چه كساني هستند؟ از آيات و روايات استفاده كرديم آينده جهان، آينده اي است اميد آفرين، آينده اي درخشان است. نقاط تاريك در اين آينده وجود ندارد و از آن صالحان است«يرثها عبادي الصالحون» وارث زمين انسانهاي صالح، مومن، متدين هستند آينده از آن محمد و آل محمد(صلی الله علیه وآله و سلم) و از آن اسلام ناب و از آن شيعيان اميرالمومنين علي(علیه السلام) است. خوف و ترس و نگراني و ناراحتيها همه پايان داده خواهد شد، عدالت جهانی و قسط و عدل جهاني و یا به تعبير روايات گرگ و ميش در كنار هم زندگي خواهند كرد و همه از نعمت عدل حضرت صاحب الامر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) با پرداخت هر ماهي دومرتبه به كارمندانشان و به نحوی جهان را اداره خواهند كرد اگر شما بخواهيد يك صدقه اي به يك مستمند و نيازمندي اهدا كنيد پيدا نمي كنيد، اگر چه از اين شهر به شهر ديگري رهسپار شويد تا بخواهي زكات بدهيد تا بخواهيد صدقه اي در راه خدا به فقيري بدهيد پيدا نمي كنيد، همه مي گويند نيازهاي ما برطرف شده است آينده چنين آينده اي است. انشاءالله به اميد آن روز، طليعه اين آينده از انقلاب اسلامي حضرت امام(رحمة الله علیه) شروع شد طليعه اين نورانيت از بركت ملت ايران است، از بركت آن مهر و محبتي كه ملت ايران به اهل بيت(علیهم السلام) و اميرالمومنين علي(علیه السلام) دارند، به بركت آن حس آزادي خواهي و حق طلبي كه ملت ايران دارند اين پرچم داري از ايران اسلامي شروع مي شود. در خطبه گذشته چندين روايت از اهل بيت خدمت شما عرض كرديم. در اين خطبه هم چند روايت ديگر عرض مي كنم در اين روايات منشا اين انقلاب بزرگ جهاني و اين اميد آفرينها از قم تذكر داده شده است زمينه سازيهاي از قم شروع مي شود از بزرگ مرد تاريخ حضت امام خميني(رحمة الله علیه) مقدمه چيني خواهد شد و اين آينده رقم خواهد خورد.
کوفه و سرانجام آن
امام صادق(علیه السلام)مي فرمايند: «ستخلو كوفه مـن المومنین» بزودي شهر كوفه از انسانهاي مومن خالي مي شود بزودي علم از كوفه و نجف رخت برمي بندد منظور از علم همان علم دين است«ستخلو» سين به معناي آينده نزديك است در آينده نزديك كوفه از مومنين خالي مي شود «و یاءزر عنها العلم كما تاءزر الحیه فـی حجـرها» همانطور مار در سوراخ مي رود علم هم در اين شهر ناپديد مي شود علم از شهر كوفه رخت برمي بندد يك فطرتي ايجاد مي شود چون كلمه ثم آوردند ثم براي تلافي است يعني بعد از مدتي.
قم شهر علم و دینداری و جایگاه جانشینان حضرت صاحب الامر(عجل الله تعالی فرجه الشریف)
« ثـم یظهر العلـم ببلـده یقال لها قـم» بعد علم و دين در شهري ظاهر مي شود اسم اين شهر قم است «و یصیر معدنا للعلـم و الفضل» اين شهر معدن فضائل انساني و معدن علم خواهد شد «حتـی لا یبقـی فـی الارض مستضعف فـی الـدیـن»علم به حدي در اين شهر نورانيت ايجاد مي كند و در سراسر دنيا از اين شهر چنان حقايق و نورانيت به تمام دنيا تابيده مي شود ديگر مستضعف در دين روي زمين پيدا نمي شود يعني اينقدر تبليغات به سراسر جهان فرستاده مي شود نسبت به دين ديگر كسي ضعيف نيست همه ی دنيا دين را مي فهمند و حقايق ديني به تمام دنيا مي رسد «حتـی المخـدرات فـی الحجال» حتي بانوان كه در سراسر دنيا در خانه ها نشستند و كمتر در علم و دانش، حق و حقايق هستند حتي به خانمهاي پرده نشين هم حقايق مي رسد«و ذلك عنـد قرب ظهور قائمنا» اين نورانيت، درخشش، آماده سازي، اين پيام رساني و صدور انقلاب نزديك ظهور حضرت صاحب الامر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) است پس انقلاب حضرت امام(رحمة الله علیه) یکی از نشانه های نزدیک بودن ظهور حضرت صاحب الامر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) انشاءالله است«فیجعل الله قـم و اهله قائمیـن مقام الحجه» قم جانشین امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) است اهل قم نه اینکه شهروندان قم اما بزرگانی از قم که فکر الهی و دینی دارند شاید منظور کل ملت ایران است، می فرمایند قم و اهل قم را که ملت ایران باشند قائم مقام امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) قرار می دهد چون امام در پس پرده غیبت است باید هدایتگری و دعوت به دین باشد «و لولا ذلك لساخت الارض باءهلها» اگر این انقلاب و هدایت گری نبود ظلم بقدری در جهان فراوان مي شد كه هيچكس نمي توانست نفس بكشد ديگر مردم مي بايست زير زمين بروند و روي زمين جایي براي زندگاني براي آنها نبود ديگر هيچ اميدي نداشتند بقدري ظلم و ستم و نااميدي جهان را فرا مي گرفت كه مردم مي گفتند ديگر هيچ گونه اميدي به پايان ظلم و ستم نداريم «و لم یبق فی الارض حجه» اگر اينجور نبود ديگر حجت، راهنما و دليل نبود «فیقیض العلـم منه الی سائر البلاد فی المشرق و المغرب» (فيضيه را فيضيه گفتند از اين روايت است) يعني همانند چشمه جوشان علم و دين به تمام مشرق و مغرب مي جوشد و حجت بر مردم تمام مي شود و بعد حجت كه تمام شد امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) ظهور مي كند پس معلوم مي شود انقلاب اسلامي زمينه ساز ظهور حضرت بقية الله(عجل الله تعالی فرجه الشریف)است اين حديث در كتاب بحارالانوار جلد57،صفحه213،حديث23 از مرحوم علامه مجلسي خدمت شما عرض كردم.
نیت سوء به قم و نابودن شدن
روايت ديگري در همين مورد داريم. هر كس نيت سوء به قم كند خداي تبارك و تعالي او را نابود مي كند فرمودند« و ان الملائكه لتـدفع البلایا عن قـم و اهله و ما قصده جبار بسـوء الا قصمه قاصـم الجباریـن» اگر بخواهد نور خدا و اسلام ناب را یک جبار و ظالم و ستمگري بخواهد از بين ببرد «قاصـم الجباریـن» يعني خدايی كه در هم كوبنده تمام ظالمان و ستمكاران است پرونده اش را جمع و نابود مي كند يا او را به مصيبت و بلايي مبتلا مي كند.
ملت ایران برترین ملت تاریخ اسلام
رواياتي را خدمت شما برادران و خواهران مكرمه عرض كردم با رواياتي كه درباره آينده سازان است آشنا شويم. اين نعمت بزرگي است خداي تبارك و تعالي هدايت جهان را از بركت ملت ايران قرار داده است. عدالت جهاني را از بركت ملت ايران قرار مي دهد، شهدای ما را زمينه سازان ظهور عدالت جهاني قرار مي دهد، واقعا نعمت بزرگي است كه خداي تبارك و تعالي به مردم شايسته ايران اهدا مي كند بي جهت نيست كه حضرت امام(ره) مي فرمايند: ملت ايران از ملت زمان پيامبر(صلی الله علیه وآله) و حجاز هم بالاتر است، از ملت زمان امام حسين(علیه السلام) هم بالاتر است در بعضي از روايات آمده است اسلام مردم ايران از اسلام مردم مكه هم بالاتر است روايت تحليل مي كند مردم مكه به زور شمشير ايمان آوردند پيغمبر(صلی الله علیه وآله) بر آنها مسلط شد آن وقت تسليم شدند ولي ملت ايران از روي عشق، علاقه و آزادگي و از روي فهم اسلام را پذيرفتند. پذيرش اسلام با دلخواه، بالاتر از پذیرش اسلام با زور است اين ارزش نيست؟ خوب اين نعمت بزرگي است كه خداي تبارك و تعالي به ملت بزرگوار ايران عنايت فرمودند.
عشق و ارادات نسبت به اهل بیت(علیهم السلام)
با توجه به اينكه اين هفته در آستانه ولادت با سعادت بقية الله الاعظم حضرت مهدي صاحب الامر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) هستيم و ملت بزرگوار ايران زمينه ساز ظهور حضرت صاحب الامر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) است يك مقداري در خطبه اول و مقداري از خطبه دوم درباره امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) خدمت شما عرض مي كنم. برادران، خواهران مكرمه وظيفه ما اين است که اهل بيت پيغمبر(صلی الله علیه وآله) را دوست داشته باشيم و ابراز محبت كنيم پيغمبرخدا(صلی الله علیه وآله) مي فرمايند: خدا رادوست داشته باشيد چون نعمت رسان و روزي رسان شما است من را دوست داشته باشيد چون از طرف خدا براي هدايت شما آمده ام اهل بيت(علیهم السلام) من را به خاطر من دوست داشته باشيد از جمله اهل بيت(علیهم السلام) حضرت مهدي صاحب الامر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) است. مي فرمايند: محبت كنيد دوست بداريد. دوستي علامتي دارد، آيا واقعا ما هفته اي يكبار به نام و ياد امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) هستیم؟ ما دوست و دوستدار امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) هستيم؟ ياد ايشان را بايد زنده نگه داريم مجلس به نامشان منعقد كنيم.
چرا امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) در غیبت به سر می برند؟
در آستانه نيمه شعبان هستيم ببينيد شهر چگونه مي خواهد براي امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) چراغاني شود، كسبه و بازاريان ادارات و نهادها چقدر عشق و علاقه و محبتشان براي امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) ابراز مي كنند به ما گفتند همانطور که براي فرزندان خود صدقه می دهيد براي سلامتي امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) هم صدقه بدهيد. اين قلب مقدس همه بلاها را به جان مي خرد و همه بلاها به وجود مقدس دارد وارد مي شود امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) در اين چاه غيبت كه گرفتار شده از ناحيه خدا نيست، خداوند نمي خواهد امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) در پس پرده غيب قرار بگيرد و بندگانش استفاده نكنند، برادران و خواهران امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) دوست ندارد در پس پرده و چاه غيب قرار بگيرد خودشان دعا مي كنند.خوب چه چیز باعث شده است امام دور از دسترس ما باشد؟ مردم آمادگي آن را ندارد آقا هنوز نيامده مي خواهند ایشان را به شهادت برسانند. سعوديها مي گويند در كنار خانه خدا و حجر الاسود دوربيني دائمي نگهباني مي دهد مبادا امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فريادشان بلند شود و اينها غافل باشند. نمي دانند اگر اراده الهي باشد همه چيز از كار مي افتد اما دائما از آنجا مراقبت مي كنند. از كنار خانه خدا و حجر الاسود صداي نازنين امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) به سراسر عالم بلند مي شود«انا المهدي(عجل الله تعالی فرجه الشریف)»
اهمیت دادن به دعای ندبه در شهرستان
بايد نسبت به امام چكار كنيم؟ يكي از راههايش اين است براي امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) صدقه بدهيم و گوسفندي براي ايشان خيرات كنيم، دعاهاي مخصوص امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) است مانند دعاي عهد اگر كسي چهل روز بخواند جزء ياران ايشان محسوب مي شود. به ما سفارش كردند بعضي دعاها را بيشتر بخوانيم از جمله دعاي ندبه است چقدر ما اهميت مي دهيم متاسفانه يك دعاي ندبه در اين شهر بيشتر نيست آن هم با تعدادي اندك برگزار مي شود با آنكه دعاي ندبه با سابقه ترين دعايی است كه در اين شهرستان برگزار مي شود اما تعداد اندك است عاشقان، دوستداران و علاقه مندان كم هستند. چه مي شد هر مسجدي يك دعاي ندبه اي راه اندازي مي كرد؟ هر مسجدي صبح جمعه كه مي شد يابن الحسن(علیه السلام) يابن الحسن(علیه السلام) مي گفت، عاشقان امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) خانواده ها و جوانان را بعد از نماز دعوت مي كردند به ياد امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) سفره اي مي انداختند، روز جمعه روز يادگيري مسائل ديني و شرعي است. نگفتند در طول هفته يكسره كار كنيم كار به اندازه خودش، يادگيري مسائل شرعي به اندازه خودش، ارتباط با اهل بيت(علیهم السلام) به اندازه خودش باشد بعضي مواقع مي بينيد مساجد غريب مي شوند همسايه هاي مسجد به خانه خدا اعتنا نمي كنند، جماعتها پنج شش نفري برگزار مي شود، كجايند همسايه هاي مومن و متدين، علاقه مندان به حضرت زهرا(سلام الله علیها) و امام حسين(علیه السلام) كجاست آن شور و جديت، کجاست آن مراقبت،چرا نبايد در اين شهرستان جوانان عاشق امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) بعد از نمازصبح دور هم جمع شوند و ندبه كنند براي امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) آمادگي و عشق خودشان را به ساحت مقدس حضرت صاحب الامر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) ابراز كنند، چرا هر مسجدي دعاي ندبه اي برگزار نمی كند متن اين دعا از امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) نقل شده و قبل از امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) از امام صادق(علیه السلام) به سند صحيح نقل شده است. دعاي بسيار عالي است.
بخشهای مختلف دعای ندبه دعای عاشقان امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف)
دعاي ندبه چند بخش دارد بخش اول حق و باطل را مطرح مي كند و خوانده خودش را ببيند كدام طرف است در جريان حق است يا باطل، فلسفه بعثت پيامبران را تبيين مي كند، بعد از فلسفه تبيين و جايگاه حق و باطل، تقسيم انسانها به گروهي كه دنبال حق رفتند آنهایی كه دنبال باطل رفتند، به جايگاه پيامبر اسلام حضرت محمد(صلی الله علیه وآله) مي رسد بعد از معرفي جايگاه پيامبر(صلی الله علیه وآله) به جانشينان بلافصل ایشان اشاره مي كند امامت آقا اميرالمومنين علي(علیه السلام)«صادِقٌ بَعْدَ صادِقٍ» مي پردازد تا به حضرت صاحب الامر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) مي رسد. بعد از آن امتها چه بلایی بر سر این جانشینان آوردند« أَيْنَ الْحَسَنُ أَيْنَ الْحُسَيْنُ؟» تا به ماجرای شهادتها می رسد و شروع به تبیین آنها می رسد به حدی که خواننده امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) را جستجو کند کجای آقا؟ برنامه های امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) را تبیین می کند و در پایان چنان این دعا آتش می زند، شروع می کنی نجوا کردن و عاشقانه دنبال امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) گشتن، با امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) عاشقانه کردن «لَيْتَ شِعْرى أَيْنَ اسْتَقَرَّتْ بِكَ النَّوى»ای کاش می دانستم این هجران تو کی پایان می پذیرید «بَلْ أَىُّ أَرْضٍ تُقِلُّكَ أَوْ ثَرى » کاش می دانستم کدام سرزمین این وجود مقدس را در خودش جای داده است کجایی آقا؟ مدینه هستید مکه هستید جای دیگری هستی نمی دانم«عَزيزٌ عَلَىَّ أَنْ أَرَى الْخَلْقَ وَلا تُرى» این بالاترین شکوه است « عَزيزٌ» خیلی بر من سخت است مثل کسی که دنبال گمشده اش می گردد فرض کنید در جمع صد هزار نفری گمشده ای داری دائم به این نگاه می کنی یا به دیگری نگاه می کنی ببینی گمشده ات را کجا می توانی پیدا کنی «عَزيزٌ عَلَىَّ أَنْ أَرَى الْخَلْقَ وَلا تُرى » به خدا سخت است بر من همه را ببینم و شما را نبینم شما که نامرئی نیستی اما از نظرها پنهان هستی امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) نامرئی نیست وجود دارد رفت و آمد دارد اما من نبینم سلام می کنید جواب سلام واجب است آقا جواب سلام را می دهد، گوش ما نمی تواند بشنود. ندیدن و نشنیدن در عین بودن این خودش بالاترین محرومیت است که داریم.
وظیفه منتظران در دوران غیبت
هر صبح جمعه ناله های عاشقانه از چهار گوشه شهر بلند شود تا ارادت، اخلاص و توجه به امام عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) باشد« إِلى مَتى أَحارُ فيكَ يا مَوْلاىَ» اینها از فرازهای نورانی دعای ندبه است. امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) تا کی «واله» باشم تا کی سرگردان باشم، تا کی در غم هجران تو بسوزم، دعای ندبه عشق و شور ایجاد می کند، بعد هم نمی گوید تو تنهایی ناله کن می گوید تو شروع کن به نیروسازی و کارسازی کردن، وظیفه منتظر این است جهان را آماده کند نیروها را پیدا و همنوا کند برای ظهور حضرت بقیة الله(عجل الله تعالی فرجه الشریف)«هَلْ مِنْ مُعينٍ فَأُطيلَ مَعَهُ الْعَويلَ وَالْبُكاءَ؟» آیا کسی هست مرا یاری کند؟ «هَلْ مِنْ جَزُوعٍ فَأُساعِدَ جَزَعَهُ إِذا خَلا؟» آیا کسی هست برای دوری امام عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) جزع کند؟«هَلْ إِلَيْكَ يَابْنَ أَحْمَدَ سَبيلٌ فَتُلْقى؟» آیا راهی هست شما را ببینیم؟ راه را برای ملاقات می گشاید. عشق و شور ایجاد می کند تعجب است که در شهرستان یک دعای ندبه برگزار شود واقعا جای تشکر دارد. در پایان دعا مثل کسی که تشنه مانده و از آب حیات عقب مانده است دائم دنبال آب می گردد با ناامیدی به خدا رو می کند «اَللّهُمَّ أَنْتَ كَشّافُ الْكُرَبِ وَالْبَلْوى وَ إِلَيْكَ أَسْتَعْدى» خدایا سختیها و مصیبتها را شما می گشاید «وَ إِلَيْكَ أَسْتَعْدى» شکایت را نزد خودتان آوردم «فَعِنْدَكَ الْعَدْوى» یعنی مشکل گشا و گره گشا خود شما هستید یعنی دوریها را شما می توانید به وصال تبدیل کنید« وَ أَنْتَ رَبُّ الْآخِرَةِ وَالدُّنْيا» چرا شما مشکل گشا هستید چون شما رب هستی رب دنیا و آخرت هستی همه کاره تو هستی دنیا و آخرت دست تو است ای خدا« فَأَغِثْ يا غِياثَ الْمُسْتَغيثينَ عُبَيْدَكَ الْمُبْتَلى» ای فریاد رس به فریاد ما برس که بندگانت مبتلا شدند «وَ أَرِهِ سَيِّدَهُ يا شَديدَ الْقُوى» ای قدرتمند و توانا سید و مولای ما را به ما نشان بده این بخش پایانی از دعای ندبه بود خدمت شما برادران و خواهران مکرمه عاشق نماز و امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) عرض کردم، تقاضا می کنم از هئیت امناء، روحانیون مساجد، از جوانان هیئتی امام عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) و از همسایه های مسجد هر مسجد کوشش کند اولین کاری که انجام می دهد هیئت دعای ندبه اش را ساماندهی و برنامه ریزی کند و هر جمعه یک صفحه از دعای ندبه شرح و تفسیر را آن کسی که بهتر از همه است بیان کند و دلهای مشتاق را به سمت و سوی حضرت صاحب الامر(عجل الله تعالی فرجه الشریف)ببرد انشاءالله در آستانه ظهور ایشان هستیم.
خطبه دوم
«اوصیکم عبادالله و نفسی بتقوی الله»
توجه و تذکر به مسئولان شهرستان در رابطه با اهمیت دادن به مسائل دینی و شرعی

در آغاز خطبه دوم خود و همه شما برادران و خواهران گرامی، جوانان و نوجوانان، پسران و دختران را به تقوای الهی و انجام واجبات و ترک محرمات دعوت می کنم. برادران و خواهران نمازجمعه را حدوداً دوازده و نیم شروع می کنیم الحمدلله حضور مردمی در نمازجمعه بسیار عالی است از چهار گوشه شهر مومنین و متدینین حضور پیدا می کنند از نمازجمعه بهره می برند مدیران ما زیاد شرکت می کنند اما گله ای از بعضی مدیران ما داشته باشیم هرچند به مجرد اینکه ما صحبت می کنیم بعضی آقایان ناراحت می شوند که ظلم به مدیران ما نکنید اما ما مدیران را دوست می داریم اگر صحبت هم می کنیم و اگر نقصی مشاهده می کنیم تذکری می دهیم این تذکر نوش است نه نیش، نوشی که زنبور عسل دارد نه نیشی که زنبور قرمز دارد اگر تذکری می دهیم در واقع هدایت و توجه دادن به مسائل مهمتر است حال ممکن است بعضیها در طول هفته برای مردم آنقدر کار کنند نتوانند در نمازجماعت و نمازجمعه شرکت کنند ما می گوئیم کارهایتان بسیار خوب و با ارزشمند اما در عین حال شما الگو هستید مدیر نظام جمهوری اسلامی که برآمده از خون شهدا است باید خون شهدا را پاس بداریم شما در نظام طاغوت یا در نظام ضد دینی زندگی نمی کنید ارتزاق شما از نماز نیست از برکت امام و شهدا است وظیفه شما صرف کار است یا نه؟ هماهنگی با مسائل مذهبی، دینی، حضور در نمازجمعه و حضور در مساجد است بعضی از نمازگزاران در مساجد گله می کنند، همسایه مسجد است سال تا ماه می رود یکبار در خانه خدا نمی رود یک گله ی به حقی است ما آمار و اطلاع داریم روی هوا حرف نمی زنیم لابد پشتوانه اش یک کار کارشناسی است کسانی که حضور پیدا می کنند دستشان را می بوسیم و از آنها تشکر می کنیم. منتهی روی سخن به مدیرانی است که ممکن است دچار غفلت شده باشند و بی توجه باشند ما آنها را دعوت می کنیم به این غفلت پایان دهند توقع مردم از مدیر تدین است اگر مدیر نمی تواند پابند به مسائل دینی و شرعی باشد در این شهرستان جای نخواهد داشت. مدیرانی در این شهرستان می خواهیم گیوه هایشان را بکشند و خدمت کنند آن چیزی که برای ما در مدیریت مهم است امانتداری و توانایی است و هیچ شرط دیگری نیست. از کدام خط و جناح، فرقه بالا و پایین، شهری و روستایی، بافتی و غیر بافتی اینها همه موهوم است.
مدیر از نظر قرآن
مدیر از نظر قرآن باید امین و امانتدار باشد، دوم توانا باشد این مسئولیت را بتواند اداره کند بیش از این دو شرط ما نمی خواهیم. حضرت یوسف(علیه السلام) همین جمله را فرمود «حفیظ و علیم» امانتدار و وارد هستم. جناب یوسف(علیه السلام) فرمودند بگذارید کار را انجام دهم چون امانتدار و معصوم هستم و خیانت نمی کنم. مدیران ما باید امین امام، شهدا و مردم باشند، توانایی داشته باشند کارها را پیش ببرند.
انتظار واقعی مردم از مسئولین
شهرستان بافت واقعا نیازمند پیشرفت است وحدت و همدلی که الان است شما یک بگو مگو سیاسی در این شهر مشاهده نمی کنید، همه انتظارشان این است که مسئولین کار کنند، مردم آنچه در توان دارند در طبق اخلاص گذاشتند بهتر از این مردم کجا می توان پیدا کنید گفتید بیائید راهپیمایی گفتند چشم، گفتید نمازجمعه گفتند چشم، گفتید عاشورا گفتند چشم، رای برای نظام جمهوری اسلامی مردم با تمام وجود آمدند فرمایشی که مقام معظم رهبری شب گذشته آقا فرمودند: دنیای غرب، استکبار جهانی به رهبری آمریکا و صهیونیسم می خواهد کمر ملت ایران را بشکند و ملت را زمین بزند این همه تحریمها برای چیست؟ برای اینکه ملت ایران را بشکنند و از پا دربیاورند و ریشه ملت ایران را بخشکانند، بعد فرمودند مسئولین مردم را تنها نگذارند در کنار مردم باشند اختلاف نداشته باشند هر سه قوه را مورد خطاب قرار دادند و مشکل مردم را رفع کنند مسئولی که گره گشایی نکند جایی برای او در نظام جمهوری اسلامی ندارد اگر نتواند برای مردم قدم بردارند بودنش چه فایده ای برای ما دارد در هر رده ای می خواهد باشد از دست بنده نباید عده ای ناراحت بشوند چرا شما این حرفها را می زنید اگر ما نگوییم مسئولیم باید اینها را بگوییم چرا نباید بگوییم در بحث گرانیها باید واقعا مراقبت کنند گران فروشی صورت نگیرد باید جلوی آن گرفته شود نباید بگذاریم ملت دلزده شود به قول معروف از چپ برید اگر از راست هم فردا ببرد می گوید آقا دین و دیانت فردا سراغ کی بخواهد برود؟ سراغ بی دینها برود، نباید بگذاریم اسلام، دین و قرآن شکست بخورد دین ما می تواند جهان را اداره کند.
حرام بودن حقوق دریافتی مسئول و کارمندی که کار نمی کند
اگر واقعا مسئولی خسته و ناتوان در هر رده ای مانند یک کارمند اگر نمی تواند کارکند شرعا حرام است در آن پست بماند پولی که دریافت می کنند شرعا حرام است حال می خواهد مسئول بالاترش خبر داشته باشد یا نداشته باشد، توانایی خودشان را در جهت پیشرفت شهرستان بکار بگیرد.
توانایی های بالقوه شهرستان و پیشرفت کجاست؟
آنقدر خدا توانایی به این شهرستان داده است هر گوشه اش نگاه می کنید بالقوه چیزی در اختیار مردم قرار داده است اما پیشرفت کجاست؟ کجاست کاری که چند نفر بتوانند سرکار بروند نمی خواهم بگویم کار انجام نگرفته است نمی خواهم همت مسئولین را خدای نکرده نادیده بگیرم می گویم توان شما بیش از اینها است باید بیشتر تلاش و زحمت بکشیم شهر را شما نگاه کنید، سالهای سال است خیلی کار می کند تاالان هنوز تغییری نکرده است شهرکهای جدید را نگاه می کنید دل انسان به درد می آید بیچاره مردمی که این همه پول دادند خانه ساختند اما با خاک سروکار دارند، بخشی از این بودجه کجا باید سرازیر شود باید یک گره ای از کار مردم باز شود اگر خوب نمی شود اعلام کنید مشکل دارید، به فرموده آقا امیرالمومنین علی(علیه السلام) «شقشقة قد هدرت» امیرالمومنین علی(علیه السلام) خطبه می خواند یک نفر سوال کرد حضرت جواب نداد، ابن عباس گفت حیف شد دیگر نگفتند «شقشقة قد هدرت » شتر وقتی کف می کند از دهانش سفیدی بیرون می آید همین قدر بس باشد.
توجه و اهمیت به فرمایشات مقام معظم رهبری و عملی کردن آنها
ما در این خطبه همین مقدار را از این جهت که مسئولین ما شرعا موظف هستند کار کنند با چه زبان و بیانی و در هر رده ای حتی آبدارچی یک اداره کوتاهی کند شرعا حقوقی که می گیرد حرام است و مدیون است هر که می خواهد باشد کوتاهی نباید صورت بگیرد گره از کار مردم باید باز شود با روی خوش و گشاده با مردم برخورد شود چرا؟ چون دشمن با تمام وجود می خواهد این ملت را شکست دهد و با تمام وجود دست به دست هم داده ریشه این انقلاب را بخشکاند. ما نباید بگذاریم این کار انجام بگیرد چکار باید کنیم؟ حرفی که آقا زدند چرا اینقدر آقا روی مسائل اقتصادی دست گذاشتند؟ چون دشمن روی این قصه دست گذاشته است تولید و حمایت از تولید ملی، این کلید پیشرفت کشور ما است. ما این شهرستان را نگاه کنیم در باب تولید ملی و حمایت از تولید ملی چقدر کار کردیم مردم و مسئولین چقدر به این فرمایشات آقا توجه کردند؟ گره تولید برای بچه های که می خواهند کار شروع کنند چقدر در این شهرستان باز شده است.
برگزاری جشن میلاد امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) مناسب با جایگاه ایشان
نیمه شعبان را در پیش داریم تقاضا می کنم از همه مغازه داران شادیهایشان را به نحو صحیح ابراز کنند، پرچم بزنند، نقل و شیرینی بدهند منتهی به شیوه صحیح نباید از نیمه شعبان سوء استفاده کنیم به اسم نیمه شعبان ترانه بگذاریم ترانه گذاشتن چه سنخیتی با امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) دارد به اسم امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) نباید کار خلاف کنیم چون گناهش صدبرابر است شادی حلال در اسلام نیاز است «اضحکی و ابکی» خدا اول می خنداند بعد می گریاند، منتهی ما فعلا گریاندنش را در مجالس داریم اما می خنداندن را نداریم. شادی صحیح و درست این مورد نیاز ما است. تمام مردم شادی کنند نیمه شعبان بالاترین عید است در شهرهای دیگر مردم خیلی پرشور در ولادت امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) ظهور و بروز دارند اما بعضی اوقات ما یک ننگی را می بینیم همت کنید برای امام عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) بهترین مجلس در مساجد و تکایا در خانه ها، در بازار بگیریم هر کجا نگاه می کنیم شهر بوی امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) بدهد در هر کوچه و برزن که نگاه می کنیم بوی عشق به امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) و اهل بیت(علیهم السلام) با تمام وجود از در و دیوارهای کوچه های شهر و خیابانها استشمام کنیم انشاءالله شهر یکپارچه بوی حضرت ولیعصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) بگیرد.
ولادت حضرت علی اکبر(علیه السلام) و روز جوان
مطالب دیگری را به طور اختصار خدمت شما عرض می کنم ولادت با سعادت حضرت علی اکبر(علیه السلام) را داریم پیشاپیش روز یکشنبه که روز جوان نامگذاری شده است به همه ی جوانان عزیز تبریک عرض می کنیم.
توقع مقام معظم رهبری از جوانان
مقام معظم رهبری از جوانان عزیز توقع دارند. آقا در سه جمله می فرمایند توقع ما از جوانان اول تحصیل، دوم تهذیب و سوم ورزش است. همین جا عرض کنم در باب ورزش خوشبختانه سالن استخر شنا راه اندازی شده است با هزینه زیادی که شده و پیگیریهای که معاون فرماندار داشتند راه اندازی شده است و جوانان می توانند استفاده کنند.
جوانان و حق گرایی
جوان در دوران جوانی حق گرایی دارد خیلی عجیب است پیغمبران الهی اصحابشان جوانان بودند «ذریة من قومه» به حضرت موسی(علیه السلام) جوانان ایمان آوردند، به پیغمبر(صلی الله علیه وآله) جوانان ایمان آوردند. به امام بزرگوار ما جوانان ایمان آوردند، جنگ را جوانان اداره کردند، مصر و تونس را جوانان نجات دادند. بیداری اسلامی در دنیا محصول نیروی جوان است کشور اسلامی ما را امروز جوانان باید اداره کنند، زمینه ساز ظهور حضرت صاحب الامر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) جوانان هستند در رکاب امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) جوانان پیش قدم هستند، خدا انشاءالله بالاترین خیر را به جوانان عزیز ما بدهد پیشاپیش این روز را به همه جوانان تبریک عرض می کنیم.
چهارمین شهید محراب آیت الله صدوقی(رحمة الله علیه)
شهادت چهارمین شهید محراب آیت الله صدوقی(رحمة الله علیه) را داریم خدا این مرد بزرگ را رحمت کند زمانی که آقا در ایرانشهر تبعید بودند، در آن زمان مقام معظم رهبری جوان بودند آیت الله صدوقی خدمت ایشان می آیند به همراهانشان می گویند ما می خواهیم خدمت آیت الله خامنه ای برویم این سخن قبل از انقلاب است بعد از ایشان سوال کرده بودند مگر آقا شما ایشان را مجتهد می دانید با آن لهجه یزدی می گویند بله می دانم. بعداً آقا به رهبری انتخاب شد منافقین شبه انداختند آیت الله، نه خیر آقا ایشان در ایرانشهر تبعید بودند بزرگان شهادت دادند که ایشان آیت الله و مجتهد هستند. خدا ایشان را رحمت کند اینها بزرگانی بودند و حامی نظام جمهوری اسلامی بودند پر و بال امام بودند و دشمنان این بزرگواران را از ملت ایران گرفتند.
سقوط هواپیمایی ایرباس توسط ناو آمریکایی در سال67
سرنگونی هواپیمای ایرباس توسط ناو آمریکایی را داریم، که لعنت خدا بر آنها باد باعث شهادت 298 سرنشین در سال 67شد. آمریکاییها گفتند وارد می شویم و کار را تمام می کنیم ملت شهید داد اما دست از راه استقامت و پیروی از اهل بیت(علیهم السلام) و امام بزرگوار برنداشت و برنخواهد داشت تا روزی که انشاءالله آمریکا برخاک مذلت بنشیند، امام فرمودند ما آمریکا را زیرپا می گذاریم و همین طور می شود، جمهوری اسلامی روز به روز نفوذ آمریکا را در منطقه کم می کند.
پیروزی اسلام خواهان در مصر نمونه ی بارز بیداری اسلامی
چند نکته دیگر خدمت شما عرض می کنم پیروزی اسلامگراها در مصر را شاهد بودیم. بیداری اسلامی که امام فرمودند حقاً و انصافاً همین بود که این مرد عارف روشن ضمیر اعلام کردند این بیداری اسلامی از برکت امام است. عده ای تعبیر به بهار عربی می کردند بهار عربی کجا؟ مردمی که آمدند و گفتند ما اسلام و قوانین اسلامی را می خواهیم این بهار اسلامی است بیداری اسلامی و همانطور که مقام معظم رهبری درست وبه جا تعبیر کردند و تعبیر به بیداری اسلامی کردند و امروز در بیش از 5/3 درصد بیش تر از احمد شفیق که غرب گرا بود، محمد مرسی از اسلامگراها و زندان رفته طاغوت مصر رای آورده و مردم مصر و فلسطینیها چقدر خوشحال شدند، از آن طرف دربدری نصیب صهیونیسها شده است.
تشکیل اتاق فکر برای پیشرفت مادی و معنوی شهرستان
بازهم متذکرمی شوم لزوم تشکیل اتاق فکر، از تمام نخبگان، مسئولین و نماینده عزیز و محترم شهرستان تقاضا می کنم این اتاق فکر برای پیشرفت مادی و معنوی این شهرستان تشکیل شود نقاط ضعف و قوت باید بررسی شود و تبیین شود، چهار سال آینده به کجا برسیم نباید دچار روز مرگی شویم، یک اتاق هدایتگری پشت صحنه باید نقش آفرینی کند و ضعفهای که داریم جبران کنیم مدیرانی که ضعف دارند جابجا شوند بالاخره مدیریتها و پستها ماندگار نیست مدیرانی که ضعف دارند یا نمی توانند،جای دیگری بیشتر کارآیی دارند ما باید این کارها را انجام دهیم انشاءالله به سرعت از هر جهت شهرستان بتواند روی پا بیاستد .
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

چاپ این نسخه درجه: 0.00   چند مرتبه به این پست امتیاز داده اند: 0 مرتبه

نظرات

تنها کابران عضو میتوانند نظر دهند.
 
 

 
 طراحی سايت توسط شهر الکترونیک کرمان  پشتیبان رسمی سیستم مدیریتی سایت ساز دریا طراحی شده است.